Tiszta szívemből azt kívánom minden Nőnek, hogy olyan csodálatos és áldott legyen az a bizonyos 9 hónap, mint amilyen nekem volt. Terhességről szó sincs, nem is szeretem ezt a szót, szerintem nem szép megfogalmazás.
Ha szívesen olvasnál még hasonló tartalmú cikkeket vagy szeretnél tudni esetleges baba-mama programokról, akciókról, kattints ide.
Már hozzáállásunkkal is sokat tehetünk annak érdekében, hogy szép, de legalább elvishelhetőbb legyen várandósságunk. Itt is az első példa:
Még ha bizony néha terhes is az állapot, mert itt-ott fáj, nehezen kapsz levegőt, mindenhova jóval lassabban érsz el, az utolsó hetekben pedig már a cipődet sem tudod felvenni egyedül (nyáron szülők előnyben 😀 ), ne terhességnek éld meg! Ne hívd terhességnek. Ez nem terhesség, hanem egy CSODA és áldott állapot. Minden nő, akinek megadatik, hogy kisbabát hordozzon a szíve alatt, valóságos áldás. Egy kis élet fejlődik ki belőlünk! Férjem néha viccesen megjegyezte, hogy bárcsak Ő is átélhetné, amit én/mi.
Mit használjunk helyette: áldott állapot, állapotos, várandós, várandósság vagy csak egyszerűen babát várok. A szavaknak ereje van, ne csodálkozz, ha naponta 20x elmondod, hogy terhes vagy és az agyad végrehajtja majd az információt, amit táplálsz belé.
lassíts!
Isten csodálatosan megalkotott bennünket. Várandósság alatt tested olyan átalakuláson megy keresztül, ami arra “kényszerít”, hogy lassíts, kíméld magad. A súlytöbblet, a nagy pocak, a csökkent tüdőkapacitás mind mind arra ösztökélnek, hogy vegyél vissza a tempóból. Itt is, mint minden egyéb esetben – például szülésnél vagy szoptatásnál – semmi mást nem kell tenni, csupán tested és a baba jelzéseire figyelni. Add meg magadnak azt, amit tested igényel. Ne kapkodj, ne rohanj, érdemes már hónapokkal szülés előtt hangolódni erre a ritmusra.
táplálkozás
Most biztosan azt reméled, hogy végre, valaki megmondja mit lehet és mit nem. Kapok egy egyértelmű irányelvet, amit követhetek. Nos, ki kell, hogy ábrándítsalak, ugyanis nincs ilyen. Minden nő, test, várandósság, reakció más és más. Nekem az az elvem, hogy ésszerű keretek között bármit lehet. Amikor Noelt vártuk eleinte semmire sem figyeltem különösebben (azon felül, hogy általánosságban figyeltem a táplálkozásomra, nem ettem cukrot, adalékos, feldolgozott ételt).
Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de én nagyon kicsi mennyiséget tudtam egyszerre megenni, egyszerűen nem volt hely a gyomromban, így sokszor ettem keveset és SOHA nem indultam el otthonról úgy, hogy ne lett volna nálam valami kis nassolni való és egy kis palack szénsavmentes víz.
Van néhány dolog, amit viszont szerintem érdemes kerülni:
+1, ami kimaradt a grafikából: érlelt, penészes sajtok
Mi az, amivel jót (t)eszel?
Nem lehet felsorolást és rangsort állítani, hiszen általánosságban fontos, hogy mértékletesen és igényesen tápláld tested és egyre növekvő kisbabádat. Egyél többször kisebb adagot. Minden nap fogyassz friss idény zöldséget és gyümölcsöt, rostot. Frissen készített ételeket fogyassz, kerüld a feldolgozott, adalékokkal teli élelmiszereket. Én a tiszta táplálkozás híve vagyok, melyről bővebben már itt írtam.
NEM IGAZ, hogy kettő helyett eszel! Igaz, hogy több kalóriára van szükségünk, de ez körülbelül 150-250 Kcal-t jelent (viszonyításképpen egy banán kb. 100 Kcal) és erre is a várandósság második felében inkább. Fogyassz naponta legalább 2 liter tiszta, szénsavmentes vizet, frissen préselt gyümölcslevet (nem koncentrátumból), nekem nagyon jól esett anno, különösen az almalé és a narancslé.
Szépségápolás terén is nagyon-nagyon fontos, hogy mit kensz magadra, ugyanis bőröd a legnagyobb szerved, ahol a leghatékonyabban (vagy éppen a legkártékonyabban) szívódik fel a kozmetikum. Ha nem natúrterméket kensz magadra, azzal az a gond, hogy a sok mérgező vegyület azonnal felszívódik és bekerül a véráramba, kikerülve tápcsatornádat. Ebben az esetben, jobban járnál, ha inkább meginnád az adott testápolót, ugyanis így méregtelenítő szerveid sokkal hatékonyabban segítik a káros anyagok ürítését szervezetedből. A kozmetikai szerekben gyakran előforduló 10 mérgező vegyületről már írtam korábban. Érdemes átfutni az összetevők listáját illetve ellenőrizni, valóban natúr termékről van -e szó, vagy csak annak tűnik?
amire még szükség lehet, kell -e táplálékkiegészítót szednem?
- Egyetlen vitaminra van mindenképpen szükség, ez pedig a folsav. Én a természetesség elkötelezett híve vagyok mind bőrápolásban, mind táplálkozásban vagy akár vitaminokban. Viszont a folsav az egyetlen kivétel, amiből beszedtem a gyógyszertári szintetikus verziót. Ennek az az egyetlen oka, hogy akkor nem ástam mélyebbre a témában – azóta pedig nem aktuális – és elhittem, amit egyébként a természetes szülést/módszereket pártoló orvosom mondott: valóban mindenből jobb a természetes, ám a folsav esetében a szintetikus jóval hatékonyabban felszívódik (én ezt így utólag megkérdőjelezném, de ha ismét aktuális lesz, beleásom magam a témába). Ezt egyébként az első trimeszterben érdemes szedni az idegcső-záródási rendellenesség kivédése végett.
- Vas: sok kismamát és szoptató anyát érint a vashiány problémája, ahogyan engem is érintett anno. Fontos, hogy fölöslegesen ne szedj vasat, csak abban az esetben, ha bizonyítottan vashiányos vagy. Ez a vérvételek alkalmával úgyis kiderül. Ez a téma egy külön egész posztot megér, fogok is írni bővebben, ugyanis nem kell tartani a vas kellemetlen mellékhatásaitól, amitől általában tartanak (pl szorulás). Ugyanis, ha nem a gyógyszertári szintetikus vasat fogyasztod, nincsenek mellékhatások. Érdemes tudni, hogy a mellékhatást nem a vas, hanem a vivőanyagok okozzák. Használj természetes vaskészítményeket, melyek közül az egyik kedvencem Krauterblut vas szirup, mely gyógynövénykivonatokkal és C vitaminokkal segít a vas pótlásában. Bármilyen vaskészítményt is választasz, fontos, hogy természetes legyen és C vitaminnal egészítsd ki a vas hatékonyabb felszívódása érdekében.
- Magnézium: alapvetően nincs szükség pótlásra, ha elegendő mennyiségű magnéziumban gazdak ételeket fogyasztunk, mint például a spenót, olajos magvak, hüvelyesek, kelbimbó, brokkoli, banán, avokádó. Viszont sok kismama, mint ahogyan én is, görcsöl várandósság ideje alatt. Nekem elképesztően görcsölt a vádlim éjjel és az alhasam. Itt az előbbi inkább kellemetlen, utóbbi pedig veszélyes. Ilyen esetben tehát ne görcsölj 🙂 szedj TERMÉSZETES magnéziumot. Nyugodtan szedhetsz nagyobb dózist, én anno körülbelül 1800-2000 mg-ot fogyasztottam naponta tabletta formájában (spenótból kivont). Nagyon érdekes, mert ha esetleg elfelejtettem bevenni, a testem azonnal jelzett és görcsölt a hasam. Jó hír, hogy a magnézium áldásos hatását nagyon rövid időn belül érzékeled és elmúlnak, de legalább jelentősen csökkennek a görcsök. FONTOS tudni viszont, hogy extra magnézium szedése legfeljebb a várandósság 36. hetéig ajánlott, ugyanis szülésnél elég nagy károkat okoz, ha nem érzed úgy az összehúzódásokat. Ott épp az a cél, hogy érezz minden “fájdalmat”, hogy így segíthesd babádat világra érkezni. Ugye a magnézium fő tulajdonsága, hogy görcsoldó, így ha csillapítja “szülési görcseidet” is (tudom, hogy nincs ilyen megnevezés, csak hogy értsd…), azzal csak nehezíted a folyamatokat.
- A nagy megosztó kérdés: Kell -e multivitamint szednünk? Alapvetően azt gondolom, hogy a fenti kiegészítéseken túl, ha valóban változatosan, vitamindúsan táplálkozunk nincs szükség pótlásra, de itt is érvényes a szabály, ha természetes eredetű a készítmény, ártani nem fogsz vele. Én anno szedtem multivitamint. Nem kimondottan kismama vitamint, hanem azt a készítményt, amit egyébként is, kiegészítve az előbb felsoroltakkal és omega 3 kapszulával. Ma már egyre inkább távolodok e módszertől és előnyben részesítem az olyan ételek, italok, levek, “lekvárok” és superfood-ok fogyasztását, ami ellátja testem a szükséges vitaminokkal, ásványi anyagokkal. Hozzáteszem én évekig szedtem ilyen természetes multivitamin készítményt – akkoriban is tudatosabban éltem, bár ennyire nem figyeltem a táplálkozásomra, mint most – és SOHA nem voltam beteg, erős voltam és egészséges a férjemnek pedig elmúlt az allergiája. Tehát van létjogosultsága az ilyen készítményeknek, attól függően, milyen életmódot folytatsz. Amit biztosan állítok, hogy az agyonreklámozott, szintetikus kismama vitaminokra semmi szükséged nincs! Ha mindenképpen ragaszkodsz ilyen készítmény szedéséhez, vannak valóban remek természetes kismama multivitaminok.
- Omega 3 zsírsavak – chia mag, lenmag, dió, avokádó, halak
Összességében láthatod, hogy nincsenek kőbe vésett szabályok. Fontos, hogy figyelj tested jelzéseire, és ne fogyassz például fahéjas almás pitét, ha utána görcsölni fog a hasad. Természetesen, ha indokolt, például “terhességi cukorbetegség” esetén, nagyon is fontos a szigorú diéta betartása, de ez a terheléses cukorvizsgálaton (ahol nem kötelező a cukorszirupot meginnod, én például a szokásos reggelimet ettem, orvos függő. De ha belegondolsz, nem is életszerű, hogy megigyál 2 dl tömény cukorszirupot) úgyis kiderül és pontos tájékoztatást kapsz a követendő diétát illetően.
Folytatásként, egy következő bejegyzés keretein belül pedig megosztok Veled néhány hasznos tippet, információt, tapasztalatot. Hogyan és mivel érdemes készülni, olvasni, használni. Hová érdemes járni, milyen tanfolyamokat ajánlok, amik nekem is sokat segítettek.
Ha szívesen olvasnál még hasonló tartalmú cikkeket vagy szeretnél tudni esetleges baba-mama programokról, akciókról, kattints ide.
Szeretettel:
Tetszett a cikk? Segíts, hogy minél több nyitott szívű olvasóhoz eljuthasson. Lehet valakinek épp erre az információra van szüksége.
OSZD MEG és LIKE. Minden visszajelzésért hálás vagyok.
Köszönöm