A legjobb dolog ami a bőröddel történhet című bejegyzésemben bemutattam egy zseniális arctisztító módszert (OCM – oil cleaning method), mely csodát tesz a bőrrel, főleg ha zsíros, gyulladt, problémás (a többi bőrtípussal is, de nyilván ez a leglátványosabb). Most szeretnék Neked támpontokat adni, mivel érdemes próbálkozni, ha úgy döntesz, Te magad kevered ki otthon.
fontosak az alapok
Először is van egy nagyon fontos alapszabály: kizárólag hidegen sajtolt, organikus és finomítatlan olajokat használj. Az organikus minősítés kényes téma, ugyanis lehet, egy nem minősített termék is legalább annyira tiszta, mint egy tanúsítvánnyal rendelkező, de ha nem vagyunk szakavatottak és nem rendelkezünk 100%-osan biztos forrással, inkább hagyatkozzunk a papírokra, ugyanis nagyon nem mindegy, mit kensz a bőrödre, főleg az arcbőrödre.
Egy rosszul megválasztott olajjal akár többet árthatsz magadnak, mint amennyit használna. Meglehetősen összetett téma, amivel most szembesülök igazán, hogy hamarosan bevezetésre kerül első termékem Magyarországon. Igen magasra tettem a mércét, de őszintén nagyon fontosnak tartom, hogy csak a legjobbat adjuk bőrünknek.
Ha érdekel ez a vegán, állatkísérletektől mentes, szívvel-lélekkel-kézzel, kizárólag organikus, nyers alapanyagok felhasználásával készült termékem, kattints ide, ahol arra is választ kapsz, hogyan is segít a Perla a zsíros bőrön?
Most, hogy a legfontosabb szabályt megismertettem Veled, két nagy csoportra osztottam a fő bőrtípusokhoz szerintem leginkább alkalmas olajokat és ha fontos, az arányokat. Egy könyvet lehetne írni a témáról (vagyis többet), hihetetlen sok értékes olaj létezik amiket én magam is használok, mégis megpróbálok viszonylag könnyen beszerezhető és ismert olajokat bemutatni.
A recept
Alapolajnak mindenképpen javasolnám a ricinusolajat, ugyanis önmagában rendelkezik tisztító, vízmegtartó és enyhe gyulladáscsökkentő hatással. Vigyázni kell vele, mert ellentétes hatást is elérhetünk, esetleg túlszáríthatod vele a bőröd. Legfeljebb a kompozíciód 30%-ában alkalmazd. Ha nagyon száraz bőrrel rendelkezel, ennél kevesebbet, 15-20%-ot javasolnék.
A ricinus olajon kívül például még az alábbiakat teheted bele
Zsíros, pattanásos, tág pórusú , esetleg egyben száraz bőr
- édesmandula olaj (Táplál, lágyít, hidratál, regenerál, csökkenti az irritációt és enyhe gyulladáscsökkentő hatással is bír)
- szőlőmagolaj (linolsavban és fenolos vegyületekben gazdag, regeneráló, szerkezetjavító, lágyít, táplál, erős antioxidáns bomba a bőr számára)
- jojoba olaj (Szerkezete nagyon hasonlít az emberi faggyúéhoz így kiváló affinitása van a bőrrel és hajjal szemben. Véd, regenerál és segíti más hatóanyagok bejutását a bőrbe. Aktivizálja az elasztintermelést valamint szabályozza a bőr faggyútermelését. Legfeljebb 40%-ban alkalmazzuk, mert túl nagy mennyiségben ellenkező reakciót válthat ki és egy idő után elkezd szárítani)
- kisebb százalékban argán olaj (fitoszterolokban és antioxidánsokban gazdag olaj, ezáltal gátolja a bőr élettani öregedését. Regenerál és javítja a bőr szerkezetét) és ligetszépe olaj (öregedésgátló, helyreállítja a bőr védő szerepét, regeneráló, enyhén gyulladásgátló)
Száraz, vízhiányos vagy érett bőr
- édesmandula olaj (lásd fent)
- jojoba olaj (lásd fent)
- avokádó olaj (hidratál, véd, puhít, nyugtat, erős antioxidáns hatással bír így kiváló öregedésgátló és szerkezetjavító, tápláló, véd a korai öregedés ellen)
- búzacsíra olaj (elősegíti az új bőrsejtek képződését, növeli a bőr rugalmasságát, javítja a kötőszövetek szerkezetét, hidratál, táplál, regenerál)
- ligetszépe olaj (öregedésgátló, helyreállítja a bőr védő szerepét, regeneráló, enyhén gyulladásgátló)
- argán olaj (fitoszterolokban és antioxidánsokban gazdag olaj, ezáltal gátolja a bőr élettani öregedését. Regenerál és javítja a bőr szerkezetét)
- olivaolaj (polifenolokat, fitoszterolokat és E vitamint tartalmaz, egyensúlyban tartja a bőr természetes vízháztartását, bőrnedvesítő, hidratáló, tápláló)
- kendermagolaj (erősíti a bőr hydrolipid rétegét, javítja a kötőszövetek szerkezetét, feszessé, rugalmassá teszi a bőrt, kiváló ráncmegelőző)
Tudom, hogy az emberi bőr sokkal összetettebb (jöhetnék különböző szakkifejezésekkel, mint korpás szeborreás vagy rozeceás bőrtípus, de talán a fenti felsorolással egészen egyértelmű mindenki számára) és a végletekig lehetne cizellálni, de ha ezzel a listával kombinálsz, biztosan nem fogsz mellé lőni. Nyilván egy komplexebb és hatásosabb keverék megalkotása jóval több szakértelmet kíván, de egy ilyen alapkeverék is nagyon hatásos tud lenni. A ricinus olajon kívül elegendő 2-3 olaj hozzáadása. Száraz, érett bőr esetén javaslom elsősorban a jojoba olajat és mellé az avokádó vagy argán olajat. Vigyázat, a búzacsíra olajat kerüljék a gluténérzékenyek!
Töltsd steril üvegbe, 100ml kb négy hónapig is elég lehet.
A pontos használatáról ide kattintva olvashatsz. Hihetetlen tisztító és puhító hatással rendelkeznek az olajok, már az első alkalom után megtapasztalod.
Tetszett a cikk? Segíts, hogy minél több nyitott szívű olvasóhoz eljuthasson. Lehet valakinek épp erre az információra van szüksége.
OSZD MEG és LIKE. Minden visszajelzésért hálás vagyok.
Köszönöm